Připravujeme
Šalamounovy ostrovy
Autor: Alda Datum: 16.3.2011 16:03
20. listopadu 2011 vyráží dvojice Alda a Rudánek napříč zeměkoulí prozkoumat podmořské biotopy do oblasti Solomon Islands, Malaita a Rennell Island.
Ostrovy se nacházejí v Melanésii, východně od Papui New Guinei. Souostroví tvoří téměř 1000 ostrovů. Předpokládá se, že Melanésané zde žijí již tisíce let. Šalamounovy ostrovy zabírají většinu stejnojmenného souostroví (s výjimkou ostrovů Bougainville a Buka v severní části), které je jedním z největších v celé Oceánii. Území státu dále tvoří od souostroví vzdálenější ostrovy a souostroví Santa Cruz, Rennell a Bellona, Sikaiana (dříve Stewart), Tikopia a další. největším ostrovem je Guadalcanal (6740 km²), známý z bojů za druhé světové války; dalšími významnými ostrovy jsou Santa Isabel, Choiseul, Malaita, New Georgia a San Christobal, všechny ležící v souostroví Šalamounových ostrovů. Na západ od ostrovů se rozkládá Šalamounovo moře.
Někteří vědci věří, že ostrovy byly poprvé osídleny kolem 30 000 př. n. l. Papuánci. Australánci kolonizovali souostroví okolo 4000 př. n. l. V rozmezí 1200–800 př. n. l. přijeli na ostrovy Polynésané. Pro Evropu ostrovy objevil španělský mořeplavec Álvaro Mendaña de Neyra roku 1568, který plul z Peru. 94,5% obyvatel jsou Melanésané, 3% Polynésané a 1,2% Mikronésané. Doposud se zde hovoří 70 různými jazyky!
Během II. světové války se na tomto území odehrála slavná a krvavá bitva o Guadalcanal, což je ostrov, kde se nachází současné hlavní město Honiara a kde se budeme naloďovat. Z této doby leží na dně moře v potápěčské hloubce spousta vraků a některé z nich navštívíme.
Bitva o Guadalcanal probíhala ve dnech 7. srpna 1942 až do 7. února 1943 a stala se jednou z nejdůležitějších bitev druhé světové války svedených v Tichomoří. Tažení na Guadalcanalu, vybojované mezi spojeneckými silami a japonskou císařskou armádou a císařským námořnictvem na zemi, na moři a ve vzduchu, bylo (spolu s vítězstvím u Midway) počátečním krokem ke zdolání japonské hegemonie v Asii a v Tichém oceánu. Tato bitva byla současně první velkou ofenzívou Spojenců proti japonskému císařství. Bojištěm byly kromě samotného Guadalcanalu také okolní vody a ostrovy v jižních Šalamounových ostrovech.
Vody omývající Šalamounovy ostrovy jsou velmi bohaté na živiny a podporují kompletní potravinový řetěz od mikroskopických potvůrek po velké predátory. Při ponorech je velká šance narazit na žraloky, manty, delfíny, želvy či barracudy v nespočetném množství. V mělké vodě zde žijí všechny atraktivní významné druhy Indopacifiku, jako chobotnice, sépie, mořští koníci, rozedranci, krevety a mnoho druhů malých ryb. Ponory jsou velmi variabilní. Budeme se potápět kolem stěn se základnou v hloubce několik set metrů, na izolovaných pinnaclech i v korálových zahradech. Navštívíme podmořské jeskyně a poplaveme i trhlinou ostrovem, kde když se vynoříte, budete uprostřed nedotčené jungle s papoušky nad hlavou.
Akce se zůčastní: 2 členů
Připravujeme
Dahab
Autor: Alda Datum: 20.2.2023 14:02
více informacíDahab netřeba potápěčům nijak zvlášť přestavovat. Konce října ideální termín.
více informacíPetrova Bouda
Autor: Jára Datum: 28.8.2023 15:08
více informacíPenzion Petrova boudu, která se nalézá v obci Horní Světlá na úpatí hory Luž, navštívíme 16.11. – 19.11.2023
více informacíŠumava na sněžnicích
Autor: Alda Datum: 16.5.2023 14:05
více informacíV listopadu z Nového Údolí na Třístoličník, Plechý a až kam nás nohy donesou
více informacíFarasan Island, potápění Saudská Arabie
Autor: Alda Datum: 13.7.2023 15:07
více informacíV květnu bude na jihu Saudské Arábie asi už pořádné teplíčko. Kdo se těší?
více informací